دوشنبه 9 11 1391

آخرين سايت جستجوگر ايراني كه ميخواهيم به معرفي آن بپردازيم فاياب نام دارد كه براي رفتن به سايت آن ميتوانيد به اين آدرس برويد:

http://www.fayab.com/

فاياب يك سايت بسيار ساده هست كه امكان اصلي آن فقط جستجو هست و يك امكان ديگر به نام پرتال خبري دارد كه در آن اخبار روز جهان و ايران در آن قرار ميگيرد كه براي ورد به آن از اين آدرس استفاده كنيد : http://news.fayab.com/

يك نقطعه ضعف در اين سايت وجود دارد كه آن اين است كه نميتوان در هنگام جستجو انتخاب كنيم كه در چه زمينه اي جستجو كنيد تصاوير يا متن ها. شما در جستجو به صورت همزمان هم متن ها برايتان جستجو ميشود و هم تصاوير كه تصاوير در يك ستون در سمت راست براي شما نمايش داده ميشود.

همچنين تبليغات در اين سايت كمي زياد هست كه باعث ميشه كاربران كمي اشتباه كنند. ولي در كل سرعت عمل اين سايت خوب هست اگر چه سيستم آن Meta Search Engine هست. همچنين اگر شما ظاهر سايت براي تان مهم هست اصلا سمت اين سايت نرويد.

دوشنبه 9 11 1391

سومين سايتي كه قصد معرفي آن را داريم ريسمون هست كه يك سايت بسيار ساده و ايراني براي جستجو ميباشد ، براي دستيابي به اين سايت به اين لينك برويد:

http://www.rismoon.com/

اين سايت از مهر ۱۳۸۳ كار خود را شروع كرده هست و نزديك به يك سال هست كه به صورت آزمايشي خدمات ميدهد.

اگه به اين سايت برويد كلمه BETA را مشاهده ميكنيد كه منظور از آن حالت آزمايشي هست و ممكن است هنگام كار با آن به مشكلاتي برخورد كنيد. پروژه ريسمون منحصرا بوسيله شركت رادكام به اجرا در آمده هست.

قابليت هاي كلي اين سايت به نقل از خود اين سايت و حاميان آن (البته اكثر سايت هاي ايراني همچنين امكاناتي را ندارند و اين يكي از اولين سايت هايي هست كه اين چنين امكاناتي را دارد.)

- نمايه سازي اسناد و پرونده هايي با قالبهاي Open Office, Text RTF, Microsoft Office, PDF, HTML با پشتيباني كامل از زبان فارسي.

- نمايه سازي محتويات فارسي بصورت جامع ، بطوريكه صفحاتي كه با كاف و ياي عربي توليد شده اند نيز به صورت فارسي نمايه سازي مي شوند و در خروجي جستجو ظاهرمي گردند.

- نمايه سازي وب سايتهايي كه با پروتكل SSL امن شده اند و نمايه سازي اسناد و پرونده هايي كه در FTP سايت قراردارند و زمانبندي نمايه سازي مجدد.

- بهره مندي از Caching براي نگهداري اسناد و صفحات نمايه سازي شده.

- دسته بندي وب سايتهايي كه نمايه سازي مي شوند و امكان ارائه خدمات جستجو بصورت يك وب سرويس به وب سايتهاي تابعه پورتالها دارد.

- قابليت اعتبارسنجي براي ورود به بخشهاي اينترانتي كه براي دسترسي به آنها به گذرواژه نياز است.

- پشتيباني از stop words براي مشخص كردن كلمات و يا عباراتي كه لازم نيست در نتيجه جستجو ظاهر شوند، مانند حروف اضافه “و”، “از”، “به” ، …

- جستجوي منطقي بصورت تركيب عطفي، فصلي و يا نفي از منطق بولي.

- بهره مندي از جستجوي پيشرفته با قابليتهايي نظير محدود كردن جستجو به موضوع مورد نظر و مشخص كردن كلمات يافت شده در نتيجه جستجو

- اجراي چند نسخه از برنامه نمايه سازي و عملكرد همزمان آنها براي تسريع در امر نمايه سازي.

- بهره مندي از روال رتبه بندي نتايج جستجو به طوريكه صفحات و اسناد با ارتباط بيشتر، رتبه بالاتري در خروجي جستجو دارند.

- و ديگر امكاناتي مانند نمايش تعداد كل نتايج يافت شده ، محاسبه و نمايش زماني كه صرف جستجو شده است و نمايش خلاصه صفحه و يا سند يافت شده در نتيجه جستجو

همچنين ديگر امكاناتي كه در اين سايت وجود  دارد اطلاعات ۱۱۸ هست كه متاسفانه  به تازگي توسط  مخابرات قطع گرديده  هست ولي در اوايل  كه اين امكان وجود داشت ميتوانستيم  با آن به جستجوي  نام و تلفن بپردازيم. همچنين اين سايت مثله سايت جس جو امكان تبديل تاريخ هم دارد كه ميتوانيد تاريخ هاي ميلادي شمسي و قمري را به يكديگر تبديل كنيد.

منبع: گويا آي تي
گردآورنده: مرتضي فروتن تنها 

دوشنبه 9 11 1391

دومين سايت ايراني جستجوگري كه ميخواهيم معرفي كنيم پارسيك هست كه ميتوانيد براي ورود به آن از اين لينك استفاده كنيد:

http://www.parseek.com/

اين سايت نسبت به سايت قبلي كمي ساده تر است ولي تقريبا همان امكانات را دارد و ميتوانيد بين صفحات متني و تصويري جستجو كنيد.

اين جستجوگر يكي از قديمي ترين سايت هاي جستجو ايراني هست كه از سال ۱۳۸۱ كار خود را شروع كرد نوع سيستم اين سايت بر پايه Meta Search Engine ميباشد و از بانك اطلاعات ديگر جستجوگر ها مانند گوگل و ياهو استفاده ميكند.

پس يعني اگر شما در اين سايت كلمه اي را سرچ كنيد در واقع در چندين سايت جستجوي شما انجام ميشود و جواب شما در اين سايت نمايش داده ميشود.

اما نكته قوتي كه در اين سايت وجود دارد سفارشي سازي جستجو هاي فارسي است كه به گفته خود سايت جستجو هاي فارسي بهتر نمايش داده ميشود و نتايج بهتري دارند.

اين سايت توسط آقاي عليرضا شيرازي كه مدير بلگفا هست مديريت ميشود و ظاهر سايت مانند بلگفا ساده و پرسرعت هست كه كاربراني كه از اينترنت كم سرعت استفاده ميكنند به راحتي ميتواند از آن استفاده كنند.

همچنين در كنار اين سايت قسمتي وجود دارد كه سر تيتر اخبار را به شما نشان ميدهد ، اين سر تيتر ها از سايت هاي مختلفي جمع آوري شده اند كه همانند آن را ميتوان در سمت چپ گويا آيتي مشاهده كنيد. سرتيتر ها به چند قسمت سياسي ، ورزشي ، حوادث ، علمي ، اجتماعي و… تقسيم ميشوند.

منبع: گويا آي تي
گردآورنده: مرتضي فروتن تنها 

دوشنبه 9 11 1391

اولين موتور جستجو گر ايراني كه ميخواهيم معرفي كنيم جس جو هست اين جستجوگر يكي از اولين موتور هاي جستجو گر ايراني هست كه براي ورد به آن ميتوانيد از اين لينك استفاده كنيد:

http://www.jasjoo.com/

در اين سايت ميتوانيد به جستجوي وب | تصاوير | فيلمها | بپردازيد و به جزء جستجو امكانات ديگري مانند سرگرمي كتابخانه و مترجم هم دارد كه ميتوانيد در كنار جستجوي خود از آنها هم استفاده كنيد.

در قسمت ديكشنري و مترجم شما ميتوانيد از زبان هاي فارسي ، انگليسي ، اسپانيايي ، آلماني ، فرانسوي و ايتاليايي استفاده كنيد كه همه اين زبان ها ۲ طرفه هست. همچنين ميتوانيد همزمان در صفحات يكي از اين زبان ها جستجو كنيد مثلا با تايپ كلمه سلام و گذاشتن تيك بر روي زبان آلماني كلمه شما در صفحات آلماني جستجو ميشود.

همچنين در اين سايت قسمتي به نام تبديل تاريخ وجود دارد كه ميتوانيد تاريخ هاي ميلادي شمسي و قمري را به يك ديگر تبديل كنيد براي ورد به اين قسمت از اين لينك استفاده كنيد

http://www.jasjoo.com/tools/date-converter/?ask=

جستجو در اين سايت ساده بوده و بيشتر سعي شده سايت هاي ايراني و فارسي در آن ليست شوند.

منبع: گويا آي تي
گردآورنده: مرتضي فروتن تنها 

X