پنج شنبه 7 10 1391

نام كتاب: جهاد اقتصادي، توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني

تأليف : حجت‌الاسلام محمود اصغري

انتشارات: دانشگاه علوم اسلامي رضوي

تعداد صفحات: 248

قيمت: 7500 تومان

اين كتاب داراي سه بخش است.

منبع: http://tolid-melli.blogfa.com

جمعه 1 10 1391

نام كتاب: كتاب راهنما ويژه توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني‏

گردآورندگان: مريم رضايي، فريده پيشوايي

تعداد صفحات: 216 صفحه

مشخصات نشر: قم: صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، مركز پژوهش‌هاي اسلامي‏‫

چكيده 
سخن نخست
با حلول سال 1391 خورشيدي، سال جديد به كلام نوراني رهبر فرزانه مزين شد و رهنمود حكيمانه ايشان بار ديگر جان‌ها را طراوت بخشيد.
رهبر خردمند انقلاب اسلامي در ادامه سنت حسنه نام‌گذاري سال‌ها به عنوان‌هاي خاص و راهبردي، سال پيش رو را سال «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» ناميدند. اين نام‌گذاري نشان‌دهنده تدبير همه‌جانبه و عاقبت‌انديشي رهبر فرزانه انقلاب است. بي‌شك اجراي اين رهنمود رهبر معظم انقلاب براي دست‌يابي كشور به جايگاه رفيع و رتبه‌هاي برتر شاخص‌هاي پيشرفت اقتصادي و توليد ملي، نقش موثري خواهد داشت. از اين رو، كوشش همه ايرانيان متعهد و علاقه‌مند به آباداني و پيشرفت كشور و نيز تمامي نهادها و سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي براي تحقق اين مهم ضروري است. 
از جمله نهادهاي اجتماعي مهم كه در فرهنگ‌سازي در زمينه توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني نقش موثري مي‌تواند داشته باشد، رسانه ملي است. بر اين اساس مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما با هدف ياري رساندن به برنامه‌سازان در راه ترويج و تقويت زمينه‌ها و لوازم توليد ملي، مجموعه پيش رو را با قالب‌هاي متنوعي همچون آيات، روايات و سيره معصومين، سخن بزرگان، محوريابي، جملات قصار و... تدوين كرده است.
توجه به نيازهاي متفاوت برنامه‌سازي، ايجاد تنوع در راهكارهاي پژوهشي، ايجاد فرصت براي كاربرد يافته‌ها در امر برنامه‌سازي، ارائه مجموعه مدون درباره موضوع مورد نظر و نيز پاسخ‌گويي به برخي نيازهاي اطلاعاتي با ارائه محتوا و مفاهيم و اطلاعات مورد نياز درباره شعار سال، از اهداف اصلي تدوين اين كتاب است. 
و من الله التوفيق
اداره كل پژوهش 
مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما

منبع: مركز تحقيقات صدا و سيما

پنج شنبه 30 9 1391

نام كتاب: رسانه و نقش خانواده در توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني

نويسنده: حسين رئيسي واناني، غلام‌حسن عيوضي

ويراستار: ابوذر هدايتي

تهيه‌كننده و ناشر: مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما

چكيده: وسايل ارتباط جمعي يكي از مولفه هاي تاثيرگذار بر انسجام خانواده است، بهره برداري فرهنگي از رسانه و فرهنگي شدن ابزارهاي رسانه اي مي تواند عوارض ناشي از خود رسانه ها و همچنين شهرنشيني و شتاب تكنولوژي را كاهش دهد به گونه اي كه اين ابزار در خدمت انسان باشد و در خانواده باعث اين پيوند عاطفي گردد تا اعضاي خانواده با نوعي تفهيم و تفاهم و درك متقابل با يكديگر تعامل داشته باشند. اين اثر مي كوشد نقش رسانه در ايجاد رابطي عاطفي تعاملي بين اعضاي خانواده در زمينه حمايت از توليد ملي و همچنين نقش خانواده در اين زمينه را بررسي نمايد.

گردآورنده: مرتضي فروتن تنها
مدير تبلاگ ساخت ايراني 

يکشنبه 19 9 1391

نام كتاب : معرفي ساز و كار توليد ملي

نويسنده: سيد حسين اصحاقي

تعداد صفحات: 344 صفحه

نشر: هاجر وابسته به مركز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران

تيراژ: 3000 نسخه

تاريخ نشر: تابستان 1391

چكيده كتاب:

در طليعه اين اثر به فلسفه نامگذاري و بايسته‌هاي تحقق شعار سال و مفهوم‌شناسي توليد، اشاره شده و در حمايت و پشتيباني از توليد ملي در بخش كشاورزي و صنعت نكاتي ارايه شده است.
اين طليعه در گامي ديگر نقش سرمايه در توليد ملي، آسيب‌شناسي روند توليد ملي و نقش نظارت و استانداردسازي و مهار قاچاق كالا در پيشبرد توليد ملي و در پايان نيز مزاياي توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني و همچنين عوامل بازدارنده و راه‌هاي برون رفت را مورد مداقه جدي قرار داده است.
اين اثر در هفت فصل با عناوين حمايت و پشتيباني از توليد ملي در بخش كشاورزي و صنعت،‌ عطف توجه به كارآفريني به عنوان نيروي محركه توليد،‌ نقش سرمايه در توليد ملي، آسيب‌شناسي توليد و راه‌هاي بهسازي آن، نقش نظارت، استانداردسازي و مهار قاچاق كالا در پيشبرد توليد ملي،‌ نقش نظارت، استانداردسازي و مزاياي توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني و عوامل بازدارنده و راه‌هاي برون‌رفت از آن انتشار يافته است.
در فصل هفتم اين كتاب كه با عنوان عوامل بازدارنده و راه‌هاي برون‌رفت از آن انتشار يافته است، موانع تحقق توليد ملي شامل موانع ناشي از قوانين و مقررات موجود، موانع ناشي از ناهماهنگي نهادهاي مالي و اعتباري، موانع ناشي از نبود اطمينان به سرمايه‌گذاري، موانع ناشي از شرايط خارجي، موانع ناشي از قاچاق و واردات بي‌رويه و موانع صادرات توليدات داخلي ذكر شده است.
در همين فصل ذيل عنوان نقش رسانه‌ها در اجرايي شدن شعار توليد ملي آمده است: رسانه‌ها بايد با آگاهي‌بخشي، آموزش مردم و تبيين اهميت استفاده از توليدات داخلي در جهت تحقق شعار سال تلاش كنند. بخشي از تلاش‌ها براي تحقق شعار سال بر عهده رسانه‌ها است كه با ايجاد اصلاح فرهنگ مصرفي مردم و نهادينه كردن آن در سطح جامعه،‌ ارزش استفاده از توليدات داخلي را بالا ببرند.

منبع: مركز تحقيقات صدا و سيما

شنبه 18 9 1391

نام كتاب: توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني

كتاب «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني»

نويسنده: عليرضا مفتخري مظاهري

تعداد صفحات: 180 صفحه

قطع: رقعي

تعداد فصلهاي كتاب: 10 فصل

ساير توضيحات:

فصل اول كتاب توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني به فرمايشات مقام معظم رهبري( مدظله العالي) به مناسبت آغاز سال نو 1391 هجري شمسي و بيانات حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اختصاص دارد.در فصل دوم به فضيلت و اهميت توليد - كار و سرمايه در آموزه‌هاي ديني اسلام مي‌پردازد.فصل سوم شامل موضوعاتي درباره اهميت توليد - كار و سرمايه از نگاه متفكران و نخبگان بشري است.

همچنين در فصل چهارم اين كتاب به تشريح و بررسي مفاهيم علمي «توليد ملي» و اهميت آن پرداخته شده است، فصل پنجم به اين پرسش اساسي كه براي حمايت از « توليد ملي كار و سرمايه ايراني» چه بايد كرد؟ اختصاص دارد.و در فصل ششم به نقش تبليغات و تأثير فرهنگ‌سازي در تحقق توليد ملي و حمايت از كار اشاره شده است. همچنين در فصل هفتم اين كتاب مزاياي مثبت توجه به توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني مورد توجه قرار گرفته است. فصل هشتم به مقوله حمايت از توليد داخلي و كليد رفع معضلات اقتصادي - اجتماعي و فرهنگي مي‌پردازد و در فصل نهم نگاهي هب وضعيت آماري كشور در زمينه توليد ملي و كار و سرمايه انداخته است.

در نهايت در فصل دهم تجربيات ساير كشورها مانند ژاپن و آلمان در اتكا به توليد داخلي و حمايت از كار و سرمايه ملي مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد.

كتاب توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ياراني با هدف جامه عمل پوشاندن به منويات مقام  معظم رهبري در خصوص نامگذاري سال جديد به عنوان سال (توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني) تهيه و تنظيم شده است.

منبع: تبيان زنجان

X